Własna spółka z o.o. – ile kosztuje założenie spółki?

Zakładając własną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.), warto zapoznać się, z jakimi kosztami się to wiąże – opłaty te są stałe i podane do ogólnej wiadomości. Lepiej mieć przygotowaną odpowiednią kwotę, niż później dać się zaskoczyć niespodziewanym kosztom. Warto też wiedzieć, iż inne koszta czekają nas przy zakładaniu niewielkiej spółki inne przy dużej – stawki te są zróżnicowane.

Minimalna kwota, którą poniesiemy w przypadku zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.) o najmniejszym kapitale zakładowym związana jest z wydatkami w wysokości do 2000 zł. Na ogół koszt założenia spółki jest wyższy.

Obowiązkowe opłaty

Składają się na niego takie opłaty jak: usługi prawnika, notarialne poświadczenie odpisu umowy, podatek odprowadzany od czynności cywilnoprawnych, wydatki związane z koniecznością wpisania spółki do Krajowego Rejestru Sądowego – łącznie 1000 zł, notarialne uwierzytelnienie podpisów wszystkich członków zarządu, rejestracja podatnika VAT oraz dodatkowo inne dokumenty jak np. pełnomocnictwa notarialne.

Miejsce rejestracji spółki

Nie bez znaczenie jest miasto, w którym chcemy zarejestrować naszą spółkę, gdyż jak pokazują zestawienia – duże miasta takie jak Warszawa, Kraków, Poznań czy Katowice to zdecydowanie większe stawki.

Naturalnie usługi te mogą wyglądać podobnie, jednak zwykle z wyższą ceną wiąże się wyższy standard. Ponadto usługi takie miewają wówczas zabezpieczenie w postaci polisy odpowiedzialności cywilnej jaką dysponują prawnicy korporacyjni.