Raport o zagrożeniach w sieci

Symantec Corporation to firma założona w roku 1982, jest międzynarodowym przedsiębiorstwem sprzedającym oprogramowanie komputerowe, szczególnie koncentrując się na dziedzinie bezpieczeństwa danych i zarządzania informacjami.

W ciągu kilku ostatnich lat Symantec głównie rozpoznawalny był dzięki pakietom oprogramowania antywirusowego i narzędziowego. Organizacja o nazwie Symantec Security Response jest jedną z największych grup prowadzących badania nad wirusami i kwestiami bezpieczeństwa systemów komputerowych w tej gałęzi przemysłu. Raport Symantec na rok ubiegły nie jest wesoły dla Polski.

Niestety liczba zagrożeń w internecie cały czas wzrasta, wspomagana jest przez mobilny internet, coraz większą ilość urządzeń korzystających z niego jak np. tablety, smartfony, ipody i ipady oraz przez brak ostrożności ze strony użytkowników sieci.

W roku ubiegłym firma Symantec zanotowała wzrost o 81 % ataków wykorzystujących złośliwe oprogramowanie. Zmienił się także cel ataków. Dewaluacji uległy ataki na sektor publiczny i administracyjny, wzrosła ilość ataków na firmy prywatne poniżej 2500 osób, ukierunkowane w szczególności na pracowników niższego szczebla. Ataki na tych pracowników są łatwiejsze i dają, przyczółek do zdobycia poufnych danych korporacyjnych. Każdy z pracowników, nawet ci niskiego stopnia mają jakieś powiązania z firmą i to wykorzystują cyberprzestępcy.

Dlaczego właśnie ataki na osoby niskiego stopnia w piramidzie pracowniczej hierarchii a nie kadra kierownicza? Szeregowi pracownicy działów kadr, PR i sprzedaży, pomimo faktu, iż nie zawsze posiadają bezpośredni dostęp do informacji to mogą stanowić bezpośrednie łącze do firmy. Co dziennie zalewani są morzem wiadomości pracowniczych, często z nieznanych źródeł, które pełne są załączników.

Polska niestety jest coraz wyżej na pozycji pośród krajów w których zagrożenie rośnie a nie maleje. Np. największy wzrost zanotowano w istnieniu tzw. komputerów zombie, które używane są do wysyłania spamu z zawirusowanymi załącznikami. Korzystanie z komputerów-zombie jest bardzo wygodnym i dochodowym rozwiązaniem. Korzystają z cudzych komputerów i dysponują ogromną mocą obliczeniową.