Jak wybrać idealny dla nas projekt domu?

Na rynku budowlanym znajdziemy wiele przedsiębiorstw oferujących gotowe projekty domów różnych typów. Istniejący wybór jest tak szeroki, że często potencjalny Klient zainteresowany tego typu usługami, ma problemy z podjęciem stosownej decyzji. Poniżej przedstawiamy nieco informacji na temat projektów mając nadzieję, że pomogą w wyborze tego właściwego.

Gotowe projekty domów typu dworek opierają się na stylu architektury dworkowej, której styl określany mianem stylu narodowego. Natchnienie były czerpane w większości przypadków ze sztuki twórców ludowych.

W dzisiejszych czasach także współcześni architekci chętnie czerpią inspiracje z tego rodzaju architektury. Nie ma co się dziwić – posiada wiele do zaoferowania pod względem estetycznym jak również ze względu na rozwiązania w rozkładzie pomieszczeń.

Co najbardziej specyficzne w typowym polskim dworku to kolumnowy ganek oraz stromy łamany dach (czasem manasardowy) oraz alkierz – innymi słowy dodatkowe pomieszczenie, pokryte osobnym dachem – pokój w czworobocznym narożniku (mający pełnić rolę sypialni czy garderoby). W tym stylu oferuje się także projekty domów z poddaszem, jednak przeznaczone on są dla osób świadomych swojego wyboru oraz dokładnie planujących swoje zapotrzebowania na przyszłość.

Aktualnie projekty domów typu dworkowego również zawierają tego typu rozwiązania. Projektanci prześcigają się w stosowaniu coraz lepszych rozwiązań technologicznych przy jednoczesnym zachowaniu sielskiego, dworkowego stylu. Najbardziej popularne rozwiązania stosowane w celu minimalizacji kosztów budowy to: - projekt domu na podstawie kwadratu (przez to uzyskuje się nie tylko minimalizację kosztów budowy, ale także optymalizacja wydatków na ogrzewanie, - mansardowy dach pozwalający na optymalne wykorzystanie poddasza (pokoje o prostych ścianach bez skosów), - drewniane antresole, które nadają wnętrzom przytulnego charakteru przy tym umożliwiają maksymalne wykorzystanie powierzchni i imponującą grę światła dzięki dość dużej, otwartej przestrzeni.

Zupełnym przeciwieństwem są nowoczesne projekty domów, które odznaczają się krzywymi liniami – tak bardzo popularnymi we współczesnym budownictwie. Spośród tych projektów możemy wybrać projekty domów parterowych, spełniające wymagania większości potencjalnych mieszkańców.

Biura architektoniczne oferują tak szeroki wachlarz gotowych projektów domu – trzeba jedynie odpowiednio zawęzić kryteria poszukiwań, by dokonywać wyboru w zdefiniowanych stylach i znaleźć dobre rozwiązanie na miarę nie tylko swojego portfela, ale także swoich marzeń.