Jak ulepszyć stronę internetową?

W dzisiejszych czasach, kiedy znaczna część biznesów posiada już swoją stronę www, wydaje się, że nie ma już konieczności inwestowania w tą część działalności. Niestety takie podejście powoduje utratę wielu potencjalnych klientów, którzy wybierają ofertę konkurencji.

Z czego wynika konieczność modernizacji strony internetowej?

Tak jak w większości branż, w informatyce następuje stały postęp powodowany rozwojem samych urządzeń (technologie mobilne), zmianą zachowań użytkowników (media społecznościowe) czy poprawą działania popularnych serwisów (wyszukiwarka Google).

Według wielu badań postęp ten jest szybszy niż w większości innych dziedzin i powoduje, że istnieje potrzeba dostosowywania stron internetowych do aktualnych wymagań przynajmniej w najważniejszych aspektach takich jak szybkość działania, bezpieczeństwo czy responsywność.

Co warto poprawić?

1. Certyfikat SSL

Serwisy stworzone kilka lub kilkanaście lat temu zwykle nie posiadają certyfikatu SSL (można to poznać po adresie rozpoczynającym się od http, a nie od https) co sprawia, że w pewnych sytuacjach mogą nie być w pełni bezpieczne. Aktualnie coraz więcej użytkowników zwraca na to uwagę, tym bardziej, że popularne przeglądarki takie jak Chrome czy Firefox ułatwiają rozpoznanie strony z certyfikatem pokazując ikonę kłódki obok adresu.

2. Szybkość ładowania

Większość internautów nie czeka dłużej niż 2-3 sekundy na załadowanie strony. Aby znacząco skrócić ten czas, zwykle wystarczy usunąć niepotrzebnie ładujące się zasoby i biblioteki zewnętrzne oraz zoptymalizować zdjęcia i grafiki. Należy również pamiętać, że szybkość ładowania jest szczególnie istotna w kontekście urządzeń mobilnych, które zazwyczaj mają słabsze procesory i mniejszą ilość pamięci RAM.

3. Wersja mobilna

Od pewnego czasu nie używa się już osobnych wersji dla smartfonów i tabletów. Zamiast tego tworzy się jeden serwis, który dopasowuje się do wielkości ekranów wszystkich urządzeń – tak zwaną stronę responsywną. W ten sposób unikamy konieczności wykonywania zmian w obu wersjach w razie aktualizacji informacji.

4. Optymalizacja dla wyszukiwarek

Wszystkie powyższe punkty powinny korzystnie wpłynąć na pozycję strony w wynikach wyszukiwarek. Jednakże oprócz nich warto wykonać także inne poprawki takie jak uporządkowanie struktury strony, nagłówków, opisów i pozostałych danych strukturalnych. Po jakimś czasie strona internetowa powinna pokazać się na wyższych pozycjach w wyszukiwarce co spowoduje wzrost liczby osób wchodzących na stroną, a więc także potencjalnych klientów.

Podsumowanie

Strona internetowa to często pierwsza wizytówka biznesu z którą styka się klient. Powinniśmy więc zadbać o to by była dostosowana do współczesnych realiów i przynajmniej od czasu do czasu modernizowana.